Поведінкові фактори являють собою різні користувальницькі маніпуляції, вироблені на сайті: вхід, перегляд сторінок, переходи по посиланнях, а також інші. Поведінкові чинники ранжирування мають величезне значення при формуванні пошукової видачі. Наприклад, «Яндекс» не тільки відстежує дії реальних відвідувачів, а й особливе значення надає MatrixNet і оцінками асессоров. У деяких випадках першість при ранжируванні відводиться саме цим критеріям, а не поведінкових факторів, так як певні призначені для користувача характеристики дій викликаються не самими легальними шляхами просування. Наприклад, сайт при високій кликабельности демонструє контент, який не відповідає тому, що користувач бажав отримати, вводячи запит.
Як поліпшити поведінкові чинники
Перед тим як приступити до поліпшення поведінкових факторів, потрібно отримати відомості про поведінку відвідувачів за допомогою різноманітних інструментів.
Лічильники відвідуваності. На сайті слід встановити статистики відвідуваності, щоб відстежувати і аналізувати поведінкові фактори ранжирування сайту. Наприклад, в Google використовується система Google Analytics, але в Росії більшою популярністю користується «Яндекс.Метрика» від пошукової системи «Яндекс». Ці лічильники дуже корисні для оптимізаторів, а також власників сайтів, щоб отримувати достовірні відомості про поведінкових чинниках сайту, що впливають на позиції в пошуковій видачі. Варто розуміти, що у випадку з «Яндекс.Метрика» дані використовуються пошуковою системою для призначення сайту конкретних параметрів, здатних вплинути на його позиції.
Браузерні надбудова. Пошукова система «Яндекс» активно рекомендує спеціалізованої надбудови «Яндекс.Бар». Вона являє собою панель невеликих розмірів для швидкого доступу до різноманітних сервісів пошукової системи, а також надає інформацію про курсах валют, погоду та інше. Поведінкові чинники користувачів відслідковуються за принципом, схожим з «Яндекс.Метрика». При ранжируванні «Бар» збирає відомості, що вимагаються «Яндексу», за конкретними параметрами, щоб проводити ранжування відповідно до них.
Кліки по сніпетів. Пошуковими системами збирається інформація про поведінкових факторах з SERP. В результаті відстеження дій користувача робляться висновки про релевантності сторінки запиту. Якщо відвідувачі частіше клацають по сніпетів з нижніх позицій пошукових систем, то алгоритми ранжирування це враховують, піднімаючи їх вище.
Основні поведінкові чинники
За відвідуваності ресурсу можна судити про те, наскільки він популярний в мережі.
- Переходи за результатами видачі пошукових машин. Прийнято виділяти перший і останній клік по видачі, так як пошукова система переконана, що саме ці сторінки найбільш релевантні запиту користувача з усього отриманого переліку.
- Одним з показників якості сайту є час знаходження користувача на ньому. На хорошому сайті відвідувач затримається набагато довше, ніж на те, що не опинився для нього корисним.
- Глибина перегляду - це параметр, що враховує кількість сторінок, переглянутих користувачем. Цей показник для ресурсу є дуже значущим.
- Показник відмов. Якщо відвідувач не бажає дивитися на сайті більше однієї сторінки, то це вважається негативним поведінковим чинником, що свідчить про слабкий якості ресурсу і його невідповідність запиту.
Останній фактор не завжди можна вважати показником низької якості, так як користувач іноді залишає ресурс після перегляду однієї сторінки, знайшовши відповідь на свій запит саме там. Це свідчить про абсолютну релевантності сторінки запиту, а також про те, що вона виявилася цільової і продає. Саме тому для пошукової системи показник відмови не стає вирішальним. Якщо користувач повернувся на ресурс, то це теж багато що говорить про ступінь його затребуваності.
Вплив на поведінкові фактори
Оптимізатор або власник ресурсу в мережі можуть вплинути на поведінкові фактори тим чи іншим чином. Ця робота обов'язкова, адже роль останніх для алгоритмів діяльності пошукових машин істотно зростає, що вимагає особливої уваги до якості сайту. Високі результати стають досяжними завдяки декільком простим діям.
Для оптимізації поведінкових факторів якість наповнення сайту повинно бути високим, а його структура - зручною і правильною. Особливо важливі такі параметри, як юзабіліті, контент, дизайн. Саме вони впливають на поведінку користувачів на ресурсі і дозволяють поліпшити поведінкові чинники. Потрібно 100% відповідність вхідної сторінки сайту, що просувається запиту запитом відвідувача. Якщо користувач бачить привабливий сниппет, це сприяє тому, що він вирішує перейти на сайт за посиланням. Важливо, щоб ресурс працював без перебоїв, так як навіть при довго завантажується сторінці користувач напевно залишить сайт. Якщо на даний момент поведінкові фактори далекі від ідеальних, не варто використовувати на сайті «Яндекс.Метрику», так як сумна картина буде відома не тільки власнику ресурсу, але і пошуковій системі «Яндекс». Через те сильно постраждає ранжування ресурсу. Можна на деякий час скористатися встановленим лічильником LiveInternet.