Створення практично будь-якого сайту означає, що його власник розраховує на певну відвідуваність зацікавленими людьми, які будуть виконувати необхідні для нього дії: переходити за посиланнями, купувати товари або замовляти послуги. Більшість веб-ресурсів створюється з метою заробітку, який неможливий без відвідувачів, яких потрібно залучити з пошукових систем - найдешевшого джерела трафіку серед усіх рекламних каналів.
Перш ніж відповідати на питання «Що таке SEO-оптимізація?», Слід сказати, що це абревіатура від Search Engine Optimization, що в перекладі означає «пошукова оптимізація». За цими словами ховається досить великий перелік робіт, які слід провести, щоб отримати необхідний потік відвідувачів з пошукових систем. Список завдань пошукової оптимізації та їх суть досить прості і зрозумілі, проте у людей без досвіду ці дії можуть не тільки не дати бажаного результату, скільки навіть погіршити стан веб-ресурсу. Тому, коли мова йде про SEO-оптимізації сайтів, варто звернутися до досвідчених фахівців.
Чорне, сіре і біле SEO
Технології залучення відвідувачів на сайт діляться на групи за ознакою їх схвалення з боку пошукових систем. Наприклад, до чорного SEO-просуванню можна віднести:
- переспа ключовими словами,
- наявність невидимого тексту з ключами на сторінці,
- підміну сторінок для пошукового робота і відвідувача,
- редирект з дорвеев.
Сірі оптимізатори застосовують теоретично недозволені прийоми. Ці та інші методи просування можуть принести швидкий, але короткостроковий результат в плані високої відвідуваності. Потім майже завжди слідують санкції з боку пошукової системи, сайт знижується у видачі або взагалі виключається з неї. При цьому вихід з-під фільтрів пошукових систем - тривалий і витратний процес.
Види SEO-оптимізації
Всі заходи, які проводяться для поліпшення позицій сайту у видачі, діляться на дві великі групи.
- Внутрішня оптимізація. До цієї групи належать будь-які роботи, які виконуються безпосередньо на самому веб-ресурсі. Наприклад, створення контенту, вибір CMS, дизайну, структури, підвищення швидкодії, коректне заповнення необхідних тегів.
- Зовнішня оптимізація. Роботи, спрямовані на те, щоб показати пошуковій системі значимість веб-ресурсу, який цитують і на який посилаються з інших сайтів.
Всі роботи націлені на те, щоб дати пошуковій системі зрозуміти, що сайт якісний, інформативний і може задовольнити потреби чи інтереси відвідувачів краще, ніж десятки, сотні і тисячі інших проектів на ту ж тематику. Причому алгоритми пошукової системи тільки вчаться аналізувати змістове наповнення веб-ресурсу, тому оцінка його якості проводиться на основі статистичних даних, які збираються і використовуються при ранжуванні сайту у видачі.
Саме тому SEO-оптимізація має на увазі настроювання таких параметрів сайту, які дадуть пошуковій системі необхідну інформацію. Варто також відзначити, що критерії оцінки якості веб-ресурсу пошуковими системами в повній мірі не розголошуються власниками пошукових систем, тому оптимізатори постійно шукають нові фактори та використовують свій досвід в просуванні проектів.
Внутрішня SEO-оптимізація сайту
З технічної точки зору ця частина роботи виглядає найбільш складно. У деяких випадках веб-ресурс може вийти на хороші позиції у видачі тільки за рахунок внутрішньої оптимізації і високої якості, на що останнім часом і роблять упор офіційні рекомендації на сайтах пошукових систем.
Якісна внутрішня оптимізація має на увазі проведення ряду робіт і дотримання певних критеріїв, серед яких:
- якісний, грамотний і унікальний текстовий контент;
- відсутність переспама ключових слів, релевантність сторінки просувається запиту;
- унікальні зображення з заповненими тегами Alt;
- відсутність помилок в коді, розмітці сторінок, настройка robots.txt, sitemap.xml;
- заповнення необхідних метатегов оптимізованим текстом із зазначенням підібраних просуваються фраз;
- грамотна і зручна структура сайту;
- перелинковка сторінок;
- наявність мобільної версії або адаптивної верстки;
- оптимізація швидкості завантаження сторінок;
- гарне юзабіліті (зручне управління ресурсом з боку користувача).
Дотримання всіх цих критеріїв дає пошуковій системі хороші статистичні показники, а також покращує поведінкові фактори, які набувають все більшого значення для оцінки якості сайту. Також в групу внутрішньої SEO-оптимізації можна додати регулярність розміщення публікацій, яка дозволить швидше індексувати нові сторінки.
Очевидно, що якісна внутрішня оптимізація вимагає хороших знань в різних областях, тому швидко і грамотно виконати її можуть тільки фахівці з досвідом такої роботи.
Зовнішня SEO-оптимізація сайту
Зовнішня оптимізація веб-ресурсу має на увазі отримання посилань і згадок про нього на інших сайтах. Незважаючи на те що виглядає це просто, завдання досить складна, оскільки вимагає врахування багатьох факторів. Останнім часом значимість зовнішніх посилань на ресурс поступово знижується, але вона як і раніше впливає на ранжування.
Для того щоб зовнішнє просування дало результат у вигляді статистичних показників, а також трафіку з зовнішніх посилань, слід пам'ятати про наступні його особливості:
- розміщувати посилання тільки на трастових ресурсах з хорошими позиціями в пошуковій видачі;
- закуповувати посилання поступово, імітуючи природне зростання посилальної маси;
- розміщувати посилання зі змістом, релевантним ключу і сторінці сайту, куди вони ведуть;
- працювати тільки з ресурсами, які надають довічне заслання;
- використовувати соціальні мережі, відео канали для отримання посилань і трафіку.
Також варто звернути увагу на те, що такі популярні недавно технології, як прогін по каталогах і дошках оголошень, сьогодні практично не приносять користі, а масова поява нових посилань викликає підозру у пошукових систем в накрутці і може привести до пессимізації ресурсу у видачі.
Тому, якщо мова йде про грамотному просуванні сайтів, SEO-оптимізацію слід доручати досвідченим фахівцям. При цьому витрати на розвиток веб-ресурсу окупаються швидше за рахунок того, що він раніше отримає необхідний трафік і почне приносити прибуток.